Abc irydologii

Irydologia - to szybka, trafna i bezbolesna diagnoza na podstawie tęczówki oka. Dzięki obserwacji znaków na tęczówce oka można wcześniej niż w innych badaniach laboratoryjnych określic stan zdrowia pacjenta, wyjaśnić jakie są przyczyny jego dolegliwości a nawet przewidzieć jakie czekają go schorzenia w niedalekiej przyszłości. Tęczówki stanowią rodzaj karty, z której wprawny irydolog może odczytać większość chorób przebytych i trwających w czasie badania. Posiadając takie informacje można zająć się profilaktyką, która jest znacznie skuteczniejsza niż leczenie chorób.


Irydologia pozwala na ocenę stanu zdrowia człowieka na podstawie wyglądu tęczówki oka, która jest tkanką kompleksową. Jest to jak gdyby wypustka mózgu wyposażona w komórki nerwowe, cienkie naczynia krwionośne i inne wyspecjalizowane tkanki. Za pośrednictwem mózgu i nerwów istnieje połączenie tęczówki z każdym narządem, dlatego jest ona miniaturowym monitorem dającym wgląd w najbardziej oddalone części ciała.
Każdemu narządowi odpowiada określone miejsce na tęczówce.
Na podstawie tego wielu znanych irydologów wykonało mapy irydologiczne tęczówki.


Irydologia umożliwia szybką i dokładną diagnozę w sposób bezinwazyjny. Jest to jedna z nielicznych - uznanych naukowo - technik diagnostycznych, które pozwalają na całościową ocenę stanu zdrowia pacjenta. Dzięki tej metodzie można ocenić stan organizmu (ze stanem nerwowym włącznie), zależności pomiędzy poszczególnymi narządami, stopień degeneracji tkanek i stadia rozwojowe chorób. Irydodiagnoza jest doskonałą metodą rozpoznawania chorób przewlekłych oraz stanów ostrych przebiegających w sposób burzliwy.

Wskazane jest, aby irydodiagnozę wykonywał lekarz z dużym doświadczeniem i wiedzą.

Przy prawidłowej interpretacji znaków irydologicznych, danych z badań (USG, rentgen, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny,badania laboratoryjne itd.) oraz objawów klinicznych, wiarygodność diagnostyki może sięgać 90-95% Irydologia polega na studiowaniu tęczówki oka, aby z jej wyglądu wnioskować o aktualnych i przyszłych chorobach człowieka. Zwana też irisologią lub iriskopią jest dość częstą praktyką w Europie, szczególnie wśród kręgarzy, homeopatów, akupunkturzystów i znachorów. Zwolennicy irydologii koncentrują się na tęczówce, twierdząc, że jej powierzchnia informuje o zdrowiu wszystkich organów ciała. Prawa tęczówka wg irydologów ukazuje stan organów po prawej stronie ciała, a lewa po lewej. Górna część tęczówki pokazuje głowę, dolna stopy, a pomiędzy nimi rozciągają się pozostałe organy ciała. Za wynalazcę irydologii uznaje się XIX-wiecznego węgierskiego lekarza Ignacego von Peczely. W wieku 12 lat został on zaatakowany przez sowę, musiał jej złamać nogę, aby ujść z życiem. W tym momencie, jak mu się wydało, na tęczówce sowy pojawiła się ciemna linia. Wywnioskował z tego, że złamanie nogi znalazło odzwierciedlenie w tęczówce sowy. Wydarzenie to stało się podstawą dla póśniejszej teorii irydologicznej Peczelego. Dopatrywanie się w tęczówce oka obrazu całego ciała nie jest czymś nowym. Średniowieczny okultysta Paracelsus uważał oko za mikrokosmos człowieka. Niektórzy akupunkturzyści wnioskują o chorobach ciała na podstawie wyglądu ucha, zaś refleksjolodzy z dłoni lub stóp. Kurt Butler w książce pt. "A Consumer\'s Guide to Alternative Medicine" napisał: "Dopatrywanie się w tęczówce oka obrazu całego ciała nie jest czymś nowym. średniowieczny okultysta Paracelsus uważał oko za mikrokosmos człowieka. Niektórzy akupunkturzyści wnioskują o chorobach ciała na podstawie wyglądu ucha, zaś refleksjolodzy z dłoni lub stóp."

Jeszcze parę lat temu czytanie z oczu było uznane za oszustwo dzisiaj to uznana nauka - irydologia.

Coraz więcej lekarzy zajmuje się tego typu badaniami i coraz więcej osób z nich korzysta.
Irydologia w wielu przypadkach potrafi zastąpić bolesne i kosztowne badanie. Na tęczówce oka znakomicie uzewnętrzniają się m.in. wszelkie uszkodzenia błon śluzowych żołądka, dwunastnicy i jelit. Jeśli ktoś boi się endoskopii powinien skorzystać z irydologii.


Irydologia, czyli badanie tęczówki oka, to właściwie wyłącznie metoda diagnostyczna. Medycyna zaliczyła ją do swoich specjalności, ponieważ całkowicie bezpieczne i bezbolesne badanie oczu pozwala poznać predyspozycje chorobowe pacjenta i zapobiegać pojawieniu się zagrożeń zdrowotnych. Irydolog uważa, że źrenice oczu nie ukryją stanu zdrowia naszego organizmu. W celu zbadania pacjentów w oczy patrzono już od wieków. Jednak dopiero nowoczesna aparatura pozwala czynić to szczegółowo i skierować pacjenta do odpowiedniego specjalisty. Badanie irydodiagnostyczne jest bardzo szczegółowe. Ocenia czy organizm jest mocny genetycznie, cechy ogólne, zdolność obrony i szybkość regeneracji. Za pomocą specjalnego aparatu ze szkłem powiększającym (irydoskop, lampa szczelinowa) szczegółowo ogląda się oczy, przede wszystkim źrenice. Na tęczówce zapisany jest stan zdrowia narządów wewnętrznych i zewnętrznych, węzłów chłonnych oraz informacja o tym, jakimi chorobami jesteśmy dziedzicznie zagrożeni. Diagnoza irydologiczna jest to również badanie sygnalizujące choroby, które mogą pojawić się w przyszłości. Dzięki temu można zalecić odpowiednią profilaktykę, gdyż znając genetyczne osłabienie zasugeruje się pacjentowi dietę i preparaty oszczędzające narządy podatne na pewne schorzenia. Można też zorientować się jakie choroby przebył pacjent w przeszłości oraz jaki miały one wpływ na stan narządów wewnętrznych. Irydodiagnostyka bardzo dokładnie ukazuje skłonności do chorób alergicznych i reumatycznych, a także stopień obniżenia odporności immunologicznej.Bardzo cenne są informacje o zanieczyszczeniu organizmu, jego zakwaszeniu oraz infekcjach pasożytniczych, gdyż wszystko to rzutuje na stan narządów układu trawiennego. Tęczówka oka pokazuje również, w jakim stanie jest układ nerwowy i sercowo - naczyniowy (np. zmiany miażdżycowe). Niezwykle ważna jest możliwość kontrolowania przebiegu leczenia pod kątem jego skuteczności, gdyż pozwala zmodyfikować terapię. Dzięki badaniu tęczówki oka uzyskuje się informacje na temat kolejności leczenia systemów i narządów. Sugeruje to, jakie badanie specjalistyczne(laboratoryjne, USG itp.) należy przeprowadzić w celu pogłębionej diagnozy.

O stanie zdrowia informuje nie tylko tęczówka, ale także wygląd innych części oka.

* Zaczerwienienie spojówek może być symptomem infekcji lub początków choroby reumatycznej.
* Popękane naczynka krwionośne to często objaw nadciśnienia, a większe obszary popękanych naczynek, czasem plamki krwi, to sygnał artretyzmu.
* Owalne zniekształcenie źrenicy wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa.
* Spuchnięte powieki świadczą o zaburzeniach układu wydalniczego, ze szczególnym wskazaniem na nerki. Opuchnięta górna powieka może oznaczać początek kłopotów z woreczkiem żółciowym.

Badanie oczu poprzedza obszerny wywiad z pacjentem, dzięki czemu można poznać dziedziczne skłonności do określonych osłabień narządów. Poznanie skłonności pozwala zaobserwować, czy czynniki chorobowe już się uaktywniły. Świadczą o tym wszelkie znaki na tęczówkach, m.in. zmiany barwnikowe, przejaśnienia, białe włókienka na dnie zatok. Badanie przeprowadza się na osobach po szóstym roku życia, do tego czasu bowiem wykształca się obraz tęczówki. Ustalony kolor tęczówki mówi terapeucie o określonych skłonnościach do konkretnych schorzeń. Jej struktura przynosi informacje o stanie mechanizmów obronnych organizmu, przede wszystkim o funkcjonowaniu układu limfatycznego. O zagrożeniach naszego zdrowia mówi rodzaj budowy naszych źrenic, wszelkie ich spłaszczenia odnoszą się do niedomagań konkretnych narządów. Irydologia daje wstępny obraz stanu całego organizmu i pozwala, w razie stwierdzonego zagrożenia lub istniejącej już choroby, szybko zareagować i wybrać odpowiedniego specjalistę.


Kolor oczu może wskazywać na skłonność do pewnych chorób:

* ludzie o oczach zielonych i szarych mają skłonności do chorób układu pokarmowego, powinni często kontrolować stan swojej wątroby i trzustki,
* ludzie o oczach w kolorze niebieskim często cierpią na przekwaszenia organizmu i mogą chorować na wrzody żołądka i dwunastnicy,
* ludzie o oczach piwnych (brązowych) mają kłopoty z gospodarką tłuszczową organizmu, stąd bierze się u nich zagrożenie schorzeniami układu krwionośnego i serca,
* osoby ciemnookie mają słabszą barierę ochronną organizmu.

Można powiedzieć, że na tęczówce widać wszystko, co nas boli i kiedyś bolało.
Od przebytej przed laty operacji po złamanie, o którym nie wiedzieliśmy i które zrosło się samo.


      /źródło: internet/powrót do STRONY GŁÓWNEJ