SHILAJIT – Mumio Z GÓR
„Wśród niedostępnych gór płaczą kamienne olbrzymy. Tworzą uzdrawiający balsam- lekarstwo na wszystkie choroby. Niezwykle trudne jest znalezienie takiej łzy, ale ten, któremu się poszczęści zostanie najsilniejszym i najzdrowszym człowiekiem na świecie..” Podobne legendy weszły do eposów wielu narodów. Mówią one o Mumio. Ten górski skarb nazywa się w różny sposób: w Birmie – „Czao-tui”- krew góry, w Mongolii i Tybecie- „Baragszun”- sok skały, na Syberii- kamienny olej, w Egipcie- ilyryjska żywica. Swoją najbardziej popularną nazwę- „Mumio”- zawdzięcza starożytnym Grekom. W ich języku oznacza -„ochraniające, oczyszczające ciało”.


UKRYTE W SKALNYCH GROTACH


Shilajit (Mumio) można znaleźć w niewielu miejscach na ziemi. Spotyka się je w skalnych niszach, szczelinach, grotach i jaskiniach Gór Ałtaju, Pamiru, Kaukazu oraz na terenie południowej Syberii. Kiedyś można je było spotkać również w Afganistanie i Tybecie. Ta brunatno-szara substancja tworzy nacieki, skorupki oraz masywne skupiska naskalne, które wyglądają, jak skalne łzy. Shilajit (Mumio) „lubi” miejsca suche, osłonięte od wiatru i słońca, gdzie skały utworzone są przez granity i wapienie. Wytrawni poszukiwacze Shilajit (Mumio) wiedzą, że można je znaleźć tam, gdzie rosną lecznicze zioła – perz, mięta, macierzanka, kozłek lekarski i piołun.


SKĄD POCHODZI?


Mimo zaawansowanej techniki badań i ogromnej wiedzy naukowców do tej pory nie wiemy, jak powstało Shilajit (Mumio). Pojawiło się wiele teorii na ten temat, jednak żadna z nich nie wyjaśnia zagadki do końca. Starożytnym wydawało się, że wypłynęło ono ze skał. Dlatego myśleli, że to zastygłe skalne łzy. Współcześni badacze próbują nadać swym wyjaśnieniom bardziej racjonalny kształt. Niektórzy zasugerowali się obecnością wosku, miodu i twierdzą, że Shilajit (Mumio) to pozostałości gniazd górskich pszczół. Inni uważają, że są to organiczne szczątki fauny i flory połączone z nieorganicznymi skalnymi minerałami. Według nich składniki te wymieszały się podczas naturalnego procesu, trwającego tysiące lat.


ZNANE JUŻ W STAROŻYTNOŚCI


Shilajit (Mumio) było stosowane w starożytnej medycynie ponad 4 tysiące lat temu. Wzmianki o nim znajdują się w rękopisach z III wieku przed naszą erą. Znali je starożytni Arabowie, Persowie, Turcy, Tatarzy, Azerowie, a także Hindusi, Chińczycy, Egipcjanie i Grecy. Uważali oni, że Shilajit (Mumio) to skuteczny specyfik na wiele chorób. Znany filozof i farmakolog Arystoteles, 2,5 tysiąca lat temu opisał właściwości Shilajit (Mumio) oraz podał sposób na sprawdzenie jego oryginalności. Już wtedy było ono bardzo cenione i rosło nań zapotrzebowanie. Dlatego nierzadko podrabiano je i sprzedawano jako oryginalny specyfik. O znaczeniu Shilajit (Mumio) w ówczesnej medycynie świadczy fakt, że Arystoteles polecał je swoim pacjentom, między innymi jako środek przeciwko krwotokom oraz na wzmocnienie serca. Systematyczne badania Shilajit (Mumio) prowadził też arabski uczony i lekarz – Awicenna ( 980-1037r.n.e.). Jest on twórcą dzieła pt.: „Kanon medycyny”, w którym zaleca ten górski preparat na złamania kości, zwichnięcia, stłuczenia, opuchlizny na ciele, migreny i zapalenia nerwów. Receptury, które podał blisko 1000 lat temu, wykorzystywane są przez współczesnych lekarzy. Inny arabski uczony, podróżnik i geograf, Beruni (973-1048) zetknął się z Shilajit (Mumio) na terenie Indii. Tak w swym dziele pt.: ”Kitab-al.-Saidana” opisał jego właściwości: „…(Mumio) zasługuje na to, aby chronić je jak najcenniejszy skarb ku pomocy tych, którzy złamali jakąkolwiek kość.” Warto dodać, że przez wiele lat, wywóz Shilajit (Mumio) z terenów byłego ZSSR za granicę był zabroniony, gdyż traktowano je jak skarb narodowy, podlegający szczególnej ochronie.


WSPÓŁCZESNE BADANIA NAUKOWE


Shilajit (Mumio) zainteresowało współczesnych naukowców. Badania nad tą substancją prowadzi się od kilkudziesięciu lat w instytutach farmaceutycznych i klinikach Moskwy, Sankt Petersburga, Tbilisi, Taszkientu, Duszanbe i Biszkieku. Znaczną część z nich nadzorowało Ministerstwo Zdrowia b. ZSRR, a obecnie Rosji, Gruzji, Uzbekistanu i innych państw. Profesor A. Sz. Szakirow z Taszkienckiej Akademii Medycznej wiele swoich prac naukowych poświęcił właśnie Shilajit (Mumio). W latach 70-tych napisał na jego temat pracę doktorską. Jako chirurg, interesował się działaniem Shilajit (Mumio) na kości. Preparat ten testował na zwierzętach, a następnie w warunkach klinicznych. Twierdzi on, że Shilajit (Mumio) skutecznie wspomaga procesie zrastania się złamań oraz późniejszą rehabilitację. Szakirow udowodnił, że oczyszczony ekstrakt Shilajit (Mumio) nie powoduje też szkodliwych działań ubocznych.Profesor Szakirow wraz ze swoimi współpracownikami (W.N. Ismailową, A. W.Biszniewskim, J.H. Narulniewem) analizował „Kanon medycyny” Awicenny i dzieła Beruniego z XI wieku. Okazało się, że zalecane tam dawki Shilajit (Mumio) i sposoby jego stosowania w roztworach są bardzo trafne. Dlatego współczesne kuracje w większości pokrywają się z przepisami stosowanymi 1000 lat temu. Co więcej, naukowcy-lekarze z Taszkientu wykazali, że jednorazowe dawki tej substancji są skrajnie małe i wynoszą 0,2g.
Lekarze i naukowcy dowiedli, że Shilajit (Mumio) to preparat przyjazny dla organizmu, wspomaga leczenie stanów zapalnych, infekcji bakteryjnych oraz regeneruje uszkodzone tkanki. Z tego powodu został on oficjalnie dopuszczony do praktyki medycznej w Rosji i wielu krajach byłego ZSRR

 

SKŁAD Shilajit (Mumio)


W swym naturalnym stanie Shilajit (Mumio) zawiera:
*elementy organiczne*: szereg aminokwasów egzogennych (organizm nie potrafi ich sam wytworzyć) i endogennych (wytwarzanych również przez organizm), witaminy z grupy B (B1, B12), witaminę P, olejki eteryczne, prowitaminę D, kwasy organiczne,
*elementy nieorganiczne*: _makroelementy_: wapń, fosfor, sód, magnez, potas oraz mikroelementy_: żelazo, miedź, kobalt, mangan, selen, cynk, molibden i inne

1.AMINOKWASY

 

 są niezbędne do prawidłowego przebiegu procesów życiowych. Wchodzą w skład białek budujących skórę, kości, mięśnie. Odpowiadają za sprawne funkcjonowanie systemu nerwowego i hormonalnego. Są składnikiem odżywek nie tylko dla sportowców, ale też osób osłabionych chorobą, czy nadmiernym wysiłkiem.

Shilajit (Mumio) zawiera:
treoninę, walinę, metioninę, izoleucynę, fenyloalaninę, lizynę – aminokwasy egzogenne
glicynę, kwas asparaginowy, prolinę, glutaminę, serynę, cysteinę, argininę – aminokwasy endogenne *Glicyna *i *kwas asparaginowy* są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego i mają wpływ na procesy pamięci. *Metionina* zapobiega uszkodzeniom wątroby np. po przedawkowaniu niektórych leków (paracetamol). Podobnie *glicyna *pełni w organizmie rolę odtruwającą, a dodatkowo wraz z *proliną* jest ważnym składnikiem białek tkanki łącznej – kolagenu. *Fenyloalanina *przekształcana jest w organizmie w tyrozynę, z której powstają hormony nadnerczy (adrenalina i noradrenalina) oraz tarczycy (tyroksyna i trijodotyronina). Pochodnymi tyrozyny są też melaniny – ciemne barwniki gromadzące się w skórze. *Cysteina *natomiast jest antyoksydantem, który chroni komórki przed atakiem wolnych rodników ( wolne rodniki przyspieszają procesy starzenia się komórek i przyczyniają się do powstania procesów prowadzących do zmian  nowotworowych). *Serynę* stosuje się w leczeniu gruźliczego zapalenia opon mózgowych.


2.WITAMINY


*Witamina B1( Tiamina ) *bierze udział w procesie łagodzenia zapaleń nerwów, a także pomaga podnieść wydolność serca i mięśni. Bierze znaczący udział w przemianie glukozy w związki wysokoenergetyczne, a przy jej udziale organizm produkuje czerwone krwinki. Osoby przyjmujące sulfonamidy, leki zobojętniające soki żołądkowe oraz aspirynę potrzebują większych dawek tej witaminy.*Witamina B12 ( Kobalamina ) *również kontroluje produkcję czerwonych krwinek. Poza tym odpowiada za tworzenie materiału genetycznego (synteza DNA i RNA) oraz prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego. W ostatnich latach zyskała nawet miano „witaminy mózgu”, ponieważ jej niedobór powoduje powstawanie zaburzeń neurologicznych. Pojawiają się problemy z pamięcią, zmniejsza się jasności i łatwości myślenia, a nawet powstają depresje, apatia.
*Prowitamina D *pod wpływem promieniowania ultrafioletowego ze słońca jest przetwarzana w organizmie do postaci czynnej. Ułatwia ona wchłanianie wapnia i fosforu oraz zapobiega ich nadmiernemu wydalaniu wraz z moczem. Dzięki temu chroni dzieci przed krzywicą, a dorosłych przed kruchością, łamliwością i rzeszotnieniem kości. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, nerek, serca, mięśni. Jest niezbędna w procesach regeneracji kości, a także pozwala zachować energię i witalność. Przy jej braku chorujemy na: osteoporozę, częste złamania kości, osłabienie i wypadanie zębów, zapalenia skóry i spojówek, brak odporności. *Witamina P (bioflawonoidy) *wzmacnia ścianki tętnic i naczyń kapilarnych (włosowatych). Polecana jest też cierpiącym na astmę i inne rodzaje alergii.


3.OLEJKI ETERYCZNE

 

zawarte w Shilajit (Mumio) są naturalnymi ekstraktami z górskich ziół leczniczych ( np. mięta, macierzanka).Zalicza się je do grupy zdrowotnych substancji ziołowych. Wspomagają one leczenie infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych oraz łagodzą stres.


4.KWASY ORGANICZNE

 

mają właściwości antyseptyczne, korzystnie wpływają na przemianę materii i proces trawienia.


5.MAKROELEMENTY

 

(minerały) tworzą strukturę kości (wapń, fosfor) i innych tkanek. Są jednym z najważniejszych elementów budujących nasz organizm. Utrzymują też równowagę kwasowo-zasadową we krwi i tkankach. Zaburzenie tych procesów prowadzi do wielu chorób. Dlatego ważne jest by regularnie uzupełniać niedobory makroelementów.


6.MIKROELEMENTY

 

 (pierwiastki śladowe) *są niezbędne w tworzeniu enzymów, hormonów i białek transportowych. Regulują też przebieg metabolizmu. Bez ich obecności organizm nie mógłby przyswoić wielu niezbędnych witamin.
*Wszystkie składniki Shilajit (Mumio) zostały idealnie dobrane przez naturę i połączyły się ze sobą podczas trwających tysiące lat procesów. Dlatego znakomicie uzupełniają się podczas kuracji, naturalnie wzmacniając organizm.

 

WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE SHILAJIT

 

 Badania naukowe potwierdziły, że Shilajit (Mumio) to naturalny
biostymulator, który: dodatnio wpływa na procesy metaboliczne organizmu, wykazuje właściwości wspomagające procesy przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwbólowe, pomaga przyspieszyć regenerację_ uszkodzonych tkanek w tym kości, uzupełnia niedobory niektórych minerałów i witamin w organizmie.

Dlatego działa wspomagająco w leczeniu:
złamań kości (pomaga też wzmocnić kruche, słabe kości)zwichnięć, stłuczeń, naciągnięć chorób skórnych, oparzeń, chorób obwodowego układu nerwowego (zapalenia nerwów) chorób układu krwionośnego, w tym chorób serca, zaburzeń procesów wytwórczych krwi
chorób układu pokarmowego (zatrucia, niestrawność)chorób górnych dróg oddechowych ( katar, kaszel, angina)zatruć lekami i negatywnych następstw chemioterapii (przyczynia się do wydalania z organizmu szkodliwych związków chemicznych oraz soli metali ciężkich)infekcji bakteryjnych

Co więcej, Shilajit (Mumio):
wzmacnia organizm, podnosi wydajność fizyczną i umysłową, dodaje energii sportowcy nazywają Shilajit (Mumio) „eliksirem rekordów”, ponieważ pomaga ono organizmowi przezwyciężać znaczne obciążenia fizyczne łagodzi gwałtowne reakcje organizmu na zmiany ciśnienia zmniejsza świąd po ukąszeniach owadów, zmniejsza też ból zębów, pomaga w leczeniu paradontozy


KRUCHE KOŚCI

 

 Kruche kości występują z reguły u osób, które mają niedobory wapnia. Ponieważ minerał ten potrzebny jest podczas wielu wewnętrznych procesów, organizm zaczyna pobierać go właśnie z kości. Wtedy stają się one porowate, przez to bardzo podatne na pęknięcia i złamania. Proces ten przybiera na sile u kobiet w okresie klimakterium. Wiele z nich cierpi na osteoporozę czyli zrzeszotnienie kości. Tym negatywnym zmianom zapobiega się przyjmując większe ilości wapnia, fosforu oraz witaminy D. Wapń uzupełnia puste miejsca w kościach, a fosfor jest niezbędny podczas tej regeneracji i bardzo korzystnie wpływa na układ kostny. Natomiast witamina D ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu oraz zapobiega ich nadmiernemu wydalaniu z organizmu.

 

ZŁAMANIA

 

Każda złamana kość musi się zrosnąć. Często proces ten trwa długo. Towarzyszą mu: ból, uciążliwe unieruchomienie, a w konsekwencji stres i depresje. Najgorzej, gdy złamanie jest skomplikowane, otwarte, towarzyszy mu zakażenie. Wieloletnie badania ( ponad 3700 chorych) w klinice profesora Szakirowa wykazały, że Shilajit (Mumio) stymuluje gojenie złamań. Naukowcy z Taszkientu podają, że terminy zrostu skracają się nawet do 16 – 20 dni. Shilajit (Mumio) łagodzi negatywną reakcję organizmu na pozłamaniowy wstrząs, normalizuje obraz krwi, przywraca procesy krwiotwórcze i usprawnia procesy fizjologiczne. W najbardziej krytycznym okresie regeneracji tkanki kostnej (na 10-15 dzień po urazie) Shilajit (Mumio) zwiększa koncentrację we krwi substancji zwanej fosfatazą zasadową. Jej duża ilość jest niezbędna na tym etapie leczenia. Shilajit (Mumio) normalizuje też poziom potasu, wapnia i fosforu we krwi. Sprzyja wzrostowi tkanki kostnej od strony szpiku kostnego i okostnej. Przy złamaniach zewnętrznych i uszkodzeniach tkanki miękkiej wokół kości Shilajit (Mumio) pomaga oczyścić rany z ropno-martwiczych resztek, zmniejsza wydzielinę ropną, przyspiesza granulację i narastanie nabłonka ran. Gojenie odbywa się szybko, a zarazem delikatnie. U chorych obserwuje się wyraźną poprawę samopoczucia, normalizuje się temperatura ciała i sen, poprawia się apetyt, zmniejsza się drażliwość oraz powraca pełna funkcjonalność uszkodzonej kończyny.

 

STOSOWANIE Shilajit (Mumio)


Shilajit (Mumio) stosuje się: wewnętrznie – 1-2 kapsułki bezpośrednio lub rozpuszczone w wodzie, soku, mleku lub miodzie (Shilajit (Mumio) jest bardzo dobrze rozpuszczalne) zewnętrznie, poprzez smarowanie, nacieranie, zakraplanie preparatu rozpuszczonego w wodzie lub olejach Jedna kapsułka zawiera 0,2g Shilajit (Mumio). Najlepsze rezultaty osiąga się przy równoczesnym stosowaniu Shilajit  (Mumio) wewnętrznie i zewnętrznie. Picie alkoholu w czasie leczenia niewskazane.


JAK STOSOWAĆ Shilajit (Mumio) WSPOMAGAJĄCO W RÓŻNYCH DOLEGLIWOŚCIACH

 (na podstawie publikacji rosyjskich)


Kuracja wzmacniająca.
Przyjmować 0,2g Shilajit (Mumio) (1 kapsułka) codziennie, najlepiej rano na czczo lub na noc przed snem przez ok. 25 dni. Kuracja wzmacnia kości oraz serce, uzupełnia niedobory potrzebnych organizmowi witamin i minerałów, dodaje sił. Bardzo pomaga osobom starszym w utrzymaniu dobrej kondycji. Osoby uprawiające sport i doświadczające dużego wysiłku fizycznego mogą podwoić dawkę preparatu, przyjmując 2 razy dziennie po 0,2g (1 kapsułka).
Złamania kości
Profesor Szakirow zaleca przyjmować Shilajit (Mumio) wewnętrznie na czczo (2-3 godziny przed jedzeniem). Dawka dobowa dla dorosłego to 0,15-0,2g. Kuracja trwa 10 dni, później powinna nastąpić 5-10 dniowa przerwa i cykl powtarza się jeszcze raz ( maksymalnie 3-5 cykli).
Zatrucia, niestrawność
Przyjmować Shilajit (Mumio) 2 razy dziennie po 0,1g, a w ostrych stanach po 0,2g. Dobrze jest rozpuszczać proszek w przegotowanej, ciepłej wodzie i pić.
Rany, stłuczenia, zwichnięcia, naciągnięcia
Należy przyjmować 0,2g Shilajit (Mumio) na noc oraz robić kompresy 3% roztworem (0,6g Shilajit (Mumio) na 2 łyżki stołowe przegotowanej wody).
Ropiejące rany, czyraki
Należy przyjmować 0,2g Shilajit (Mumio) na noc oraz robić kompresy roztworem 3-10% (0,6-2g Shilajit (Mumio) na 2 łyżki przegotowanej wody). Może pojawić się uczucie lekkiego pieczenia.
Egzemy

Stosować kompresy z 2% roztworu (0,4g Shilajit (Mumio) na 2 łyżki przegotowanej wody), 2 razy dziennie po 20-30 minut. Na noc można smarować Shilajit (Mumio) wymieszanym z olejem. Przyjmować też wewnętrznie 0,2g dziennie, korzystnie w połączeniu z olejkiem rokitnikowym przez 25 dni z powtórzeniem po upływie 10 dni.
Oparzenia i zapalenia
Stosuje się 1-2% roztwór (0,2-0,4g Shilajit (Mumio) na 2 łyżki przegotowanej wody) bezpośrednio na rany i dodatkowo należy przyjmować po 0,2g 2 razy dziennie. Kuracja powinna trwać 10 dni, następnie 5 dni przerwy i ponowna kuracja, jeśli jest to konieczne. Shilajit (Mumio) przyspiesza regenerację tkanek i łagodzi ból.
Dychawica oskrzelowa – astma
Shilajit (Mumio) wspomaga leczenie astmy. Należy robić inhalacje 7% roztworem (7g Shilajit (Mumio) na 10 łyżek wody, czyli mniej niż pół szklanki). Dodatkowo dobrze jest przyjmować 2 kapsułki dziennie rozpuszczone w ciepłym mleku.
Zapalenie płuc
Robić inhalacje 7% roztworem (patrz astma) raz dziennie i do tego pić 0,2g na noc.
Paradontoza
Płukać usta 4% roztworem przez 20 min. dziennie (0,8g Shilajit (Mumio) na 2 łyżki wody). Przyjmować Shilajit (Mumio) wewnętrznie 2 razy dziennie 1 kapsułka w połączeniu z mlekiem lub miodem przez 25 dni z powtórzeniem kuracji po upływie 10 dni.Shilajit (Mumio) łagodzi stan zapalny, odżywia dziąsła.
Zapalenia nerwów
Nacierać przez 5 minut 10% spirytusowym roztworem Shilajit (Mumio) (2g Shilajit (Mumio) na 2 łyżki spirytusu) przez okres 20 dni z powtórzeniem po 10-dniowej przerwie. Zaleca się przyjmowanie wewnętrznie 2 razy dziennie po 1-0,5 kapsułki w połączeniu z mlekiem lub miodem.
Choroby wrzodowe
Choroby wrzodowe żołądka, przewodu pokarmowego oraz choroby organów trawiennych (żołądka, wątroby, śledziony), pęcherza moczowego (przy zatrzymaniu moczu) – przyjmować wewnętrzne 2 razy dziennie rano i wieczorem przed snem po 0, 2g przez okres 25-28 dni. W przypadku choroby przewlekłej kurację powtórzyć po 10-dniowej przerwie.
Hemoroidy
Należy codzienne posmarować odbyt, Shilajit (Mumio) zmieszane z miodem albo z masłem krowim w proporcjach 1:5, 1:8 – stosować na noc. Smarowanie kontynuować przez 3 miesiące z miesięczną przerwą. Kurację można powtórzyć.
Procesy gruźlicze kości
Przyjmować preparat Shilajit (Mumio) wewnętrznie po zmieszaniu z mlekiem i miodem (0,2 g Shilajit (Mumio) na 1 łyżeczkę mleka) – 2 razy dziennie przez 25-28 dni z 10-dniową przerwą. Pomaga też w zakrzepowym zapaleniu żył kończyn dolnych, zmniejsza się odczuwanie bólu i obrzęk. Bóle głowy, migrena, zawroty głowy Kuracja jak przy procesach gruźliczych kości powyżej. Krwotoki z nosa. Zakraplać do obu dziurek nosa po 0,1g Shilajit (Mumio) w połączeniu z olejkiem kamforowym w proporcjach 1:5 -1:8 ( 0,1g Shilajit (Mumio) na niepełną łyżkę olejku) przez 25 dni. Powtórzyć po 10 – dniowej przerwie.
Zapalenie piersi

Tak jak przy przewlekłych chorobach zapalnych, robić kompresy z 3% roztworu (0,6 g Shilajit (Mumio) na 2 łyżki przegotowanej wody). Przez pierwsze 5-6 dni przyjmować Shilajit (Mumio) 3-4 razy dziennie (0,2 g podzielić na 3-4 części) później 1 raz dziennie 0,2 g.
Choroby kobiece, schorzenia tkanek kobiecych narządów rozrodczych
(nadżerka ścianki pochwy i szyjki macicy), zapalenia Na chore miejsce zakłada się tampon dobrze zwilżony 4% roztworem Shilajit (Mumio) (0,8 g Shilajit (Mumio) na 2 łyżki przegotowanej wody). Kuracja trwa 2-3 tygodnie z powtórką po 10-dniowej przerwie. Zaleca się również przyjmowanie Shilajit (Mumio) wewnętrznie 1 raz dziennie po 0,2 g. Wskazane jest przyjmowanie preparatu na noc. Bezpłodność, osłabienie czynności płciowych u kobiet i mężczyzn,  hipoaspermia (brak nasienia lub niska jego wartość)
Przyjmować wewnętrznie 2 razy dziennie po 0,1g Shilajit (Mumio) w połączeniu z sokiem z marchwi lub z czarnej jagody w proporcjach – 0,1g na 1 łyżeczkę soku przez 25-28 dni z powtórką po 10-dniowej przerwie, w przypadku gdy zajdzie taka konieczność.

Angina, ból gardła

Należy pędzlować gardło 2,5% roztworem (0,5g Shilajit (Mumio) na 2 łyżki
przegotowanej wody) 3 razy dziennie do chwili poprawy, a potem rzadziej. Pić 0,2g Shilajit (Mumio) dziennie, połączone z mlekiem, krowim masłem lub miodem.
Kaszel (też chroniczny)
Pić 0,2g dziennie z mlekiem, miodem lub masłem. Płukać gardło 2% roztworem (2g Shilajit (Mumio) na szklankę ciepłej, przegotowanej wody).
Katar
Zakroplić do nosa 10% roztwór (2g Shilajit (Mumio) na 2 łyżki wody) i pić 0,2g Shilajit (Mumio) dziennie w połączeniu z mlekiem, masłem lub miodem

SHILAJIT (Mumio)

 
Jest bogate w cenne dla zdrowia aminokwasy zawiera blisko 30 minerałów i pierwiastków śladowych. Dlatego szybko wzmacnia i regeneruje organizm. Opis właściwości Shilajit (Mumio) ma charakter wyłącznie informacyjny.

W razie choroby skontaktuj się z lekarzem i zastosuj do jego zaleceń. W żadnym wypadku kuracja Shilajit (Mumio) nie zastępuje kuracji zapisanej przez lekarza.

 
         Zamów mumio    
 
Powrót do strony głównej