Orzechy piorące

 

****************************************************************


Ekologiczne pranie i sprzątanie - orzechy piorące

Sprzątanie nie musi oznaczać masy chemii z oczywistym negatywnymi skutkami dla naszego zdrowia i naszych dzieci. Jednym ze sposobów są orzechy piorące, które można użyć do prania, zmywania naczyć i podłogi, ale także do mycia włosów czy odżywiania ogrodowych roślin. Orzechy piorące pochodzą z Indii i Nepalu. Tam już od wieków są stosowane jako naturalny środek piorący. Mają około 2-3 cm średnicy, złoty lub jasnobrązowy kolor i pomarszczoną łupinę. Sapindus Mukorossi to drzewo, którego wysokość dochodzić może nawet do 15 metrów. Jego owoce zbiera się ze względu na wysoką zawartość saponiny, którą Sapindus Mukorossi produkuje, aby chronić się przed szkodliwymi dla niej organizmami, np. komarami. Substancja ta to SAPONINA - 100% naturalnego mydła. Orzechowce te pierwsze owoce dają dopiero po 10 latach, po czym co rok owocują przez kolejne 90 lat. Orzechowiec kwitnie w marcu i kwietniu, a zbiory orzechów przypadają przed porą deszczową na wrzesień i październik. Dojrzałe orzechy są złotego koloru, a ich łupiny są lepiące. Po zbiorach suszy się je. Po wysuszeniu nabierają brunatnoczerwonego koloru oraz twardnieją. Następnie orzechy są zgniatane, wyjmuje się z nich pestki i pakuje się je do worków dla ochrony przed wilgocią. Pestka orzecha jest do prania bezużyteczna, gdyż tylko łupina orzecha zwiera saponinę. 13-15 % łupiny to pieniący środek piorący, saponina, która jest całkowicie biologicznie rozkładalna i chroni roślinę przed szkodnikami, grzybami i bakteriami. Oprócz właściwości myjących, łupiny orzecha mają działanie insektobójcze. Orzechy piorące to 100% roślinnego, czystego biologicznie, w pełni rozkładalnego środka piorącego. Niezwykła zgodność z ludzką skórą sprawia, że orzechy te są idealne dla alergików i ludzi z problemami skórnymi. Orzechy piorące są delikatne dla tkanin i kolorów. Nadają się do prania wszystkich materiałów (nawet wełny czy jedwabiu) oraz do wszystkich trybów i temperatur prania (30° do 90° C). Orzechy piorące to tani i wydajny środek do prania. 1 kg łupin orzechów dla czteroosobowej rodziny wystarcza na 1 rok - przy 2-3 praniach tygodniowo!!!! Jako że orzech piorące nie wydzielają żądnych składników zanieczyszczających środowisko, wody po praniu można użyć do podlania kwiatów w domu czy ogrodzie!JAK UŻYWAĆ ORZECHÓW?

Należy podkreślić, że orzechy piorące są produktem naturalnym więc zawartość saponiny może się różnić z orzecha na orzech. Poniższe sugerowane ilości są więc przybliżone i zależą od stopnia zabrudzenia prania, wielkości bębna oraz jakości wody.W pralce:

Na duże plamy zastosuj wcześniej ekologiczny odplamiacz, Aby białe pranie nie nabrało szarego odcienia, dorzuć 1-2 łyżki naturalnego wybielacza, np. sody oczyszczonej), Do tkanin delikatnych najlepiej używaj "wywaru" z orzechów (patrz niżej), który wlej do dozownika na proszek, Do załączonego woreczka włóż 5 do 7 połówek łupin orzecha, zamknij go i ułoży bezpośrednio w bębnie pralki, Uruchom pralkę w wybranym cyklu. Średnio możemy liczyć 3-krotne użycie tych samych orzechów przy praniu w temperaturze do 30°, 2-krotne przy 40°, jedno- lub dwukrotne w 60° i 1-krotne w 90°. Należy zwrócić uwagę, czy woreczek z łupinami przemieszcza się swobodnie w bębnie. Dzieje się tak, jeśli pralka nie jest zbyt ciasno wypełniona, mniej więcej do 3 pojemności. Woreczek należy pozostawić w pralce czy zmywarce przez cały cykl.W zmywarce:

Na jedno zmywanie: 4 połówki łupin umieszczamy w koszyczku na sztućce. Jeśli śladowe ilości saponiny pozostające na naczyniach przeszkadzają Ci, usuń woreczek ze zmywarki przed cyklem płukania. Przy bardzo brudnych naczyniach należy dodać 50% dawki dotychczas używanego środka. Sól i środek nabłyszczający należy stosować wg zaleceń producenta. Do prania ręcznego, zmywania ręcznego lub sprzątania najlepiej użyć "wywaru" z orzechów (patrz niżej).NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak działa orzech piorący?

W kontakcie z wodą orzech wydziela substancję, która się nazywa saponina i która ma duże właściwości piorące, ale która mało się pieni. Saponina jest detergentem, który odtłuszcza, myje i oczyszcza. Tkaniny prane w orzechach piorących, nawet te najdelikatniejsze, nie niszczą się i nie tracą kolorów. Po praniu nie mają żadnego zapachu! Jeśli chcemy, aby nasze pranie pachniało możemy dolać do prania (do pojemnika przeznaczonego na płyn zmiękczający) kilka kropel lubianego przez nas olejku eterycznego.Czy orzechy są skuteczne w zimnej wodzie lub temperaturze 30° ?

Saponina rozpuszcza się w zimnej wodzie, ale wolniej niż w ciepłej. Należy umieszczać orzechy nad lub pod praniem tak, aby były one jak najczęściej w kontakcie z wodą. Jeśli pierzemy w niskiej temperaturze dobrze jest wydłużyć czas prania lub namoczyć pranie wraz z orzechami, aby zwiększyć skuteczność orzechów.Kiedy orzechy tracą właściwości myjące?

Orzechy piorące można używać, aż do momentu całkowitego wypłukania się saponiny. Jak to poznać? Orzechy zmieniają kolor na jaśniejszy, tracą pierwotny połysk i lepią się. Najlepiej potrzeć orzech mokrym palcem. Jeśli wciąż się pieni, znaczy, że nadal zawiera saponinę. Innym wskaźnikiem jest jego twardość. Na początku orzechy są twarde. W kontakcie z wodą tracę ją i stają się coraz miększe.Czy trzeba wyjmować orzechy w trakcie płukania prania?

Nie jest to konieczne, jeśli chcecie, aby wasze pranie stało się bardziej miękkie. Orzechy mogą pozostać w pralce do zakończenia cyklu prania. W trakcie płukania woda jest zimna i często odnawiana. W tej fazie wydziela się bardzo niewiele saponiny. Ta mała ilość pozwala właśnie na zmiękczenie prania.Jak przechowywać orzechy?

W miejscu suchym, chłodnym i zaciemnionym. Otwartą torebkę orzechów najlepiej przechowywać w pudełku lub zamkniętym pojemniku. Orzechy wystawione na wilgoć stają się bardziej miękkie i zaczynają się lepić między sobą. Trudniej je wyjmować i dzielić, choć ich wydajność nie zmienia się. Orzechy wypłukane całkowicie z zawartości saponiny można wrzucić do domowego kompostu.
INNE PRAKTYCZNE ZASTOSOWANIA:

Przy zastosowaniu innym niż w pralce czy zmywarce najlepiej zrobić tzw. "czyszczący wywar" z orzechów, który można użyć do różnych celów."WYWAR" z orzechów

Do 1 litra wrzucić około 10 połówek orzechów i w dużym garnku zagotować je. Pozostawić 5 minut w gotującej się wodzie, potem ostudzić.Przecedzić.
"Wywar" można przechowywać w zimnym miejscu przez około 10 dni z dodatkiem na przykład olejku z lawendy czy kilku kropel cytryny.Taki wywar można zastosować do:

PRANIE RĘCZNE CZYSZCZENIE ZŁOTA I SREBRA Gotować 7 do 8 połówek łupin w 100ml wody przez 5 minut. . Ostudzić i wcisnąć połówkę cytryny. Zamoczyć w wywarze starą szczoteczkę do zębów i wyszczotkować biżuterię czy sztućce. OGÓLNY ŚRODEK DO CZYSZCZENIA Wyżej opisanym wywarem można myć kuchnię, łazienkę, podłogę czy samochód. Stół umyty takim płynem będzie zniechęcał muchy do siadania na nim ODŻYWKA DLA OGRODU Saponina zwalcza szkodniki. Odgania insekty, ma właściwości przeciwgrzybiczne, stymuluje wzrost roślin. Znakomicie zwalcza mszyce. 4-5 pokruszonych łupin w 500 ml ciepłej wody to jedna porcja oprysku. Dodać 3-4 kropli olejku herbacianego i dobrze wstrząsnąć. Rośliny obficie opryskać, żeby zniszczyć również larwy powtarzać 2 razy w tygodniu. SZAPMON DO WŁOSÓW Szampon z orzechów ma właściwości przeciwłupieżowe. Jest on przede wszystkim zalecany dla osób cierpiących na alergie lub mających bardzo wrażliwą skórę. Nadają włosom pobłysku i zdrowego wyglądu. Łatwo rozczesują się i dłużej pozostają czyste.

***********

 
         Zamów orzechy        
 
Powrót do strony głównej